Språkrådets nyordlista för 2011 har kommit ut. Med på listan finns ord som ”Juholtare” – att göra ett förhastat uttalande som man snart kan tvingas backa från och ”flipperförälder” – en förälder som vågar släppa iväg sina barn och låta dem klara sig på egen hand, i motsats till en curlingförälder.
Språkrådets nyordslista presenteras varje år och omfattar ord som antingen är nya eller som har ökat i användning under året. Orden kommer dels från allmänheten och dels från en grupp personer som gått igenom dagstidningar och därefter valt ut ett antal ord. I år utgick Språkrådet från omkring 2 000 ord när de gjorde listan.
Här är några av de ord som valdes:
Knytkonferens - konferens där man inte planlagt programmet från början utan där deltagarna var och en bidrar med sitt föredrag precis som på ett knytkalas.
Brännskräp - skräp som skall brännas (och inte komposteras eller återvinnas)
Attitydinkontinens - oförmåga att hålla inne med vad man tycker
Bamseteorem - motto som går ut på att den som är mycket stark också måste vara mycket snäll [tillskrivs Bamse, ”världens starkaste och snällaste björn”, men är egentligen Pippi Långstrumps motto]
Här kan du läsa hela listan.