2011-12-31 - Hägglunds webbhörna

1 av 1

Krönikan: Världens svenskaste julhelg

Ack, ja…
Det finns inte mycket kvar av det genuint svenska numera.


Nationalsången är skriven av en tysk, flaggan är tydligen dansk från början och såväl kåldolmar som köttbullar kommer från Österuropa. Kungen är fransk (vilket blir extra lustigt med tanke på att fransmännen själva inte ville ha nån) och liksom vårt kaffe är den tyska drottningen importerad från Brasilien.
Mot bakgrund av denna akuta brist på sann svenskhet bestämde jag mig för att fira en helsvensk jul och ett svenskt nytt år i år.

Det första som ryker är förstås Disneys amerikanska reklampotpurri som sänds på SVT klockan 3 varje jul. Från tv-bordet slänger jag ut alla nötter, russin, korinter, dadlar och fikon som nästlat sig in från mellanöstern, och nästa steg blir att befria pepparkakan från asiatiska ingredienser. Med kanel, kardemumma, ingefära och nejlika undanröjt ut receptet återstår en genuint svensk blandning av vatten, mjöl, bikarbonat och annat juligt.

Uppmuntrad av framstegen tar jag mig för att rensa jag bort all iransk saffran ur saffransbrödet och de kinesiska risgrynen ur risgrynsgröten. Sen slänger jag ut det grekisk-romerska påfundet glögg och tre tyska uppfinningar: julkalendern, adventsstjärnan och julgranen. Luciasången går bort direkt eftersom melodin är snodd från Neapel – och Lucia får inte heller vara med, för hon är ju från Syrakusa.
Näst på tur i min utrensning blir svenska versioner av utländska sånger som ”Stilla natt”, ”O, helga natt”, ”Bjällerklang”, ”Rudolf med röda mulen”, ”När juldagsmorgon glimmar” och ”Jag såg mamma kyssa tomten”.
Apropå tomten så bojkottar jag honom också sedan han visat sig vara en amerikaniserad turk.

Nyårsaftons mest kända sketch kan jag inte se, eftersom både grevinnan och hennes betjänt är britter, och tanken på fyrverkerier går upp i rök när jag inser att de är uppfunna i Kina.
Jag tänkte behålla dikten ”Nyårsklockan”, men nu visar det sig att diktaren Tennyson är engelsman och att Skansen-dikten översatts från en engelsk förlaga.

Jesus var ju från Galiléen, så dumt nog kan han inte heller delta i julfirandet, och vid närmare eftertanke gäller det hela kristendomen som ju från början är judisk medan vår protestantvariant kläckts i Tyskland.
Hoppsan.
Detta till trots ser jag fram emot en trevlig tid med familjen, men inser snopet att mina familjemedlemmar har rötter i både Norge och Belgien. Så tyvärr måste de också bort.
Årets upplaga av jul och nyår blir alltså bara jag och en skinka.

Nä, vet ni vad? Jag tror att försvenskningen av min jul kan vänta.
Den där skinkan får fira utan mig.

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

3 + 2 =


  • Anmäl

    143 dagar sedan av Torbjörn
    Hej! Poängen med kåseriet är väl snarare att hylla den fantastiska blandning av influenser från världens alla hörn som vår moderna kultur består av – och belysa hur tråkigt det skulle se ut annars. Sett till våra traditioner verkar sann svenskhet handla om att vara en öppensinnad och aktivt deltagande pusselbit i resten av världen.

  • Anmäl

    145 dagar sedan av svenska flicka
    Okej, men vad är det du vill säga med din artikel egentligen!? Poängtera att vi i Sverige inte har några egna traditioner? Att vi inte har något att vara stolt över? Att vi inte skall tro att vi är något? Att vårt sätt att fira inte är äkta & på riktigt? Att vi har missuppfattat alltihop? Jag fattar inte vad det är du vill med din skrivelse, fattar du själv? Däremot är det en inte alltför ovanlig retorik, att liksom slå ner på Sverige, svenskarna & svenskheten.


Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Fredag, 25 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Fredag, 25 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Fredag, 25 maj

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Fredag, 25 maj

  • 06:00 Rapport
    06:05 Regionala nyheter
  • 08:30 Extra gnälligt
    09:00 SVT Forum
  • 06:00 Nanny
    06:30 RIX MorronZoo
  • 05:50 Nyhetsmorgon
    10:00 Efter tio
  • 07:00 Extreme makeover weightloss
    08:00 The talk
  • 06:05 America's Funniest Home Videos
    06:30 Vakna med The Voice/Mix Megapols morrongäng
  • 05:55 TV Shop
    07:25 Lois & Clark
 
     
 
Samhälle
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
   
     
 
Lokalt
 
   
     
 
Nöje & kultur
 
 
 
     
 
Våra bloggare
 
 
 
     

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF