2011-12-04 - Övrig sport

1 av 1

Curling-EM med Edin som medaljfavorit

I går startade EM i curling och med för att representera Sverige finns Niklas Edin, sidensjösonen som vann EM-guld 2009, blev OS-fyra 2010 och VM-trea 2011.


Inte ett enda EM i curling utan minst en svensk medalj. Det har varit parollen sedan curlingsporten instiftade europamästerskap 1975. Två gånger har det t o m varit dubbla guld, 1977 och 2001. I går startade årets EM i Moskva och Sverige har skickat sina regerande europamästarinnor samt det herrlag som vann EM 2009 och VM-brons ifjol. Så visst tillhör svenskarna favoritlagen även i årets EM.

Det är första gången som Moskva och Ryssland arrangerar europamästerskap i curling. Men mot bakgrund av att ryssarna om dryga två år arrangerar OS i Sochi så blir EM en bra ”träningstävling” för organisationen.

Först ut på isen i Megasport Arena var de regerande europamästarinnorna Margaretha Sigfridsson, Maria Wennerström och Christina Bertrup tillsammans med Maria Prytz som återvänt till laget i år. Det har hon gjort så bra att laget vunnit en stortävling i Basel och blivit tvåa i Oslo. I EM-premiären möter laget Danmark och därefter Tjeckien.
Damlagets program är sedan: Skottland och Norge på söndag, Schweiz och Tyskland på måndag, Italien på tisdag, Ryssland och Lettland på onsdag.
Favoriter i övrigt är Skottland, Schweiz och Ryssland.

Sveriges herrlag består av Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg och Viktor Kjäll vilka tillsammans med reserven Oskar Eriksson alla vann EM-guld 2009, blev OS-fyra 2010 och VM-trea 2011. Laget har i höst vunnit stora turneringar i Kanada och Norge och så sent som den gångna helgen tog full pott i den första halvan av Elitserien, sju vinster av sju möjliga.

Edinslaget inledde igår mot Tyskland, möter Frankrike och Danmark på söndag, Italien och Lettland på måndag, Schweiz och Norge på tisdag samt avslutar grundserien på onsdag mot Tjeckien och Skottland.
Hårdaste motståndet i medaljstriden förväntas från Norge, Schweiz, Danmark och Skottland.

EM är inte bara en kamp om medaljer och ära. EM tjänar också som kvalificering till VM i vår. De åtta bästa damlagen i Moskva kvalificerar sin nation för VM i Lethbridge, Alberta, Kanada 17-25 mars medan de sju bästa herrlagen utöver  värdnationen Schweiz kvalar in till VM i Basel 31 mars- 8 april 2012.

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

5 + 5 =



Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Fredag, 25 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Fredag, 25 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Fredag, 25 maj

  • Örnsköldsvik

    Kl. 00:00-06:00

    0 mm


    12°

    2,4 m/s

    -
    0 mm
    Kl. 00-06
    12°
    2,4 m/s

    0 mm
    Kl. 06-12
    12°
    2,3 m/s

    0 mm
    Kl. 12-18
    23°
    3,7 m/s

    0 mm
    Kl. 18-00
    20°
    6,9 m/s

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Fredag, 25 maj

  • 06:00 Rapport
    06:05 Regionala nyheter
  • 08:30 Extra gnälligt
    09:00 SVT Forum
  • 06:00 Nanny
    06:30 RIX MorronZoo
  • 05:50 Nyhetsmorgon
    10:00 Efter tio
  • 05:45 Världens strängaste föräldrar
    07:00 Extreme makeover weightloss
  • 06:05 America's Funniest Home Videos
    06:30 Vakna med The Voice/Mix Megapols morrongäng
  • 05:55 TV Shop
    07:25 Lois & Clark
 
     
 
Samhälle
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
   
     
 
Lokalt
 
   
     
 
Nöje & kultur
 
 
 
     
 
Våra bloggare
 
 
 
     
Gå till företagsregistret >

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF