2011-11-18 - Film & TV

Martyrs blev oerhört omtalad i internationella skräckfilmskretsar som den mest välproducerade filmen i sin genre på längre. Foto: Pan Vision (Klicka på pilarna för att se fler filmbilder)

Martyrs blev oerhört omtalad i internationella skräckfilmskretsar som den mest välproducerade filmen i sin genre på längre. Foto: Pan Vision (Klicka på pilarna för att se fler filmbilder)

1 av 1

Rysligt filmmaraton

Filmstudio U bjuder på fyra rysare i sträck på Folkan i morgon lördag, och allt är gratis.


Filmstudio U är en av landets äldsta ungdomsfilmstudior och en av få som fortfarande är aktiv. Varje säsong bjuder de på att stort antal filmer, som är helt gratis att se.

Nu på lördag, 19 november, har de satt ihop ett rysarmaraton med fyra filmer. Först ut är norska succéfilmen från i fjol, Trolljägaren

Tre studenter från en högskola i Volda ska göra en dokumentärfilm om björnjakt och de närmar sig en misstänkt tjuvjägare som åker omkring i en sliten Land Rover med något som ser ut som stora rivmärken i plåten. Han är vresig och svår att komma inpå livet men så småningom låter han ungdomarna följa med på vad som visar sig vara en jakt på troll, något som myndigheterna mörkat under mycket lång tid.

Efter det visas skräckklassikern A Nightmare on Elm Street från 1984. Den första filmen i kultförklarade serien om Freddy Krueger, i regi av Wes Craven som senare fick stora framgångar med Scream-serien.

Paranormal Activity från 2007 spelades in med minimal budget men blev en jättesuccé. Visades först på Screamfest Film Festival i oktober 2007 men på grund av sitt rykte som mycket skrämmande och på det dokumentära sätt filmen filmats på fick den även världspremiär den 16 oktober 2009, med hjälp av Steven Spielberg.

Sist ut på rysarkvällen är Pascal Laugiers riktigt otäcka Martyrs från 2008. Lucie har varit försvunnen i över ett år när hon hittas. Flickan befinner sig i chock och har utan tvivel utsatts för fruktansvärda brott. Flera år senare driver Lucies hämndbegär henne till omänskliga handlingar. Det är dags för vedergällning, och det är inte vackert. Martyrs blev oerhört omtalad i internationella skräckfilmskretsar som den mest välproducerade filmen i sin genre på längre.

Rysare från 17.00 till strax efter midnatt på Folkan. Dessutom är det gratis. Ta med någon att hålla i handen.

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

7 + 9 =



Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Torsdag, 24 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Torsdag, 24 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Fredag, 25 maj

  • Örnsköldsvik

    Kl. 00:00-06:00

    0 mm


    12°

    2,4 m/s

    -
    0 mm
    Kl. 00-06
    12°
    2,4 m/s

    0 mm
    Kl. 06-12
    12°
    2,3 m/s

    0 mm
    Kl. 12-18
    23°
    3,7 m/s

    0 mm
    Kl. 18-00
    20°
    6,9 m/s

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Torsdag, 24 maj

  • 23:00 Modellagenturen
    23:50 Rapport
  • 22:15 Förhöret
    00:00 Fashion
  • 23:00 Navy CIS
    00:00 Sex and the City
  • 23:00 House
    00:00 Luther
  • 23:40 M.A.S.H.
    00:10 Law & order: Special victims unit
  • 22:55 Criminal Minds
    23:55 The Big Bang Theory
  • 21:00 Inglourious Basterds
    00:10 Scrubs
 
     
 
Samhälle
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
   
     
 
Lokalt
 
   
     
 
Nöje & kultur
 
 
 
     
 
Våra bloggare
 
 
 
     
Gå till företagsregistret >

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF