2010-01-27 - Mode & skönhet

Klänning från Monsoon. Foto: Märta Karlsson

Klänning från Monsoon. Foto: Märta Karlsson

1 av 1

Konst och konst

Molnen lättade upp några timmar igår, men större delen av just de timmarna spenderade jag i en mjuk fåtölj i en mörk biosalong. Jag hade sett fram emot Avatar så länge och blev inte besviken. Finfin film.


Annons

De olika trailers som visades innan filmen visar dock att 3d tekniken inte lockar fram det bästa hos alla filmmakare. Pirayor bland amerikanska collegeungdomar blir inte bättre för att tittaren tvingas konfronteras med de små odjuren (pirayorna eller collegeungdomarna – välj själv). Om en ros med ett annat namn ändå skulle dofta lika sött (Romeo och Julia), så luktar skit just skit även om det är i 3d.

Däremot ser jag med spänd förväntan fram emot Alice i Underlandet. Där James Cameron utnyttjade 3d effekten i Avatar för att få djup i bilden, ser Tim Burton ut att leka lite mer med sagoreferenserna i Alice i Underlandet – som det flytande huvudet på cheshire-katten.

När jag traskade ut från bion hade det redan börjat skymma, så jag begav mig till den labyrint som de olika galleriorna i Canary Wharf utgör. Jag lyckades gå i cirklar och fick ta mig ovan jord för att hitta rätt, men så småningom hade jag besökt allt som var värt att besöka och köpt en fyndklänning i siden på rean hos Monsoon. Den som är på jakt efter den typ av underbara, lätta och färgglada sidenklänningar som passar så bra på tillställningar som bröllop och baler, kan tryggt bege sig hit. Coast är också ett bra alternativ och det finns en längst upp på Regent Street, vid Oxford Circus, för den som inte har tid att leta runt.

Idag hade jag planerat att ta mig till Tate modern för att titta på det svarta hålet som den polske konstnären Miroslaw Balka skapat i turbinhallen. Men samtidigt är jag sugen på att strosa lite på stan med Daniel. Så om han har möjlighet att ägna sin svägerska lite tid blir det nog Notting Hill och lite vintagebutiker idag.

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, för att kommentera denna artikel.


Annons

 
Fritid
 
 
 
     
 
Våra bloggare
 
 
 
     
 
Lokalt
 
   
     
 
Nöje & kultur
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Lördag, 4 februari

 
     
 
Dagens lunch
 
 
























Lördag, 4 februari

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Söndag, 5 februari

  • Örnsköldsvik

    Kl. 00:00-06:00

    0,2 mm


    -22°

    2,8 m/s

    -
    0,2 mm
    Kl. 00-06
    -22°
    2,8 m/s

    0 mm
    Kl. 06-12
    -21°
    2,8 m/s

    0 mm
    Kl. 12-18
    -20°
    2,5 m/s

    0 mm
    Kl. 18-00
    -22°
    2,8 m/s

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Lördag, 4 februari

  • 21:30 Sherlock
    23:00 Rapport
  • 20:00 Friskytten
    22:15 Ridsport: Världscuphoppning
  • 21:30 2 1/2 män
    22:00 Karatefylla
  • 21:30 Goldeneye
    22:00 TV4Nyheterna
  • 21:30 Million dollar baby
    00:10 Hanging up
  • 21:30 Music and Lyrics
    23:40 Angel Eyes
  • 21:30 Funny People
    00:25 På djupt vatten
 
     
Gå till företagsregistret >

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF