Sent på tisdag kväll svensk tid började den 733 km långa non stop- tävlingen, VM i multisport, med löpning, paddling, cykling och klättring i den tasmanska vildmarken.
I senaste numret av Tidningen 7 berättade vi om äventyraren från Ö-vik, Mikael Lindnord, som deltar i VM i multisport i Tasmanien.
Sent på tisdag kvällen svensk tid började allvaret. Svårforcerade regnskog med höga berg och djupa dalar väntar lagen.
Tävlingen är uppdelade i 15 olika sträckor med till exempel en 65 kilometer lång trekking där lagen börjar navigera över stränder och sanddynor, för att sedan ta sig in i landet mot bergen. Denna sträcka följs direkt av 150 kilometers mountainbiking längs kusten där lagen måste ta sig fram i vresig terräng och bland annat korsa en stor flod med cyklarna.
– De två ”monstersträckorna” kommer fälla avgörandet. Det kommer vara jobbigt, kallt, blött – en riktigt tuff utmaning. Vi är taggade till tänderna! säger Mikael.
Följ tävlingen live!
Fakta:
Tasmanien är en ö och delstat som ligger 24 mil söder om den australiska sydkusten.