2011-10-14 - Anna K

Den ständiga oron

Det här med att bli förälder, förändrar ju en själv en hel del. En av dom jobbiga förändringarna är för mig den ständiga oron över saker och ting.


Den här oron skapar ju vissa tankar om händelser som skulle kunna ske. Jag målar upp diverse scenarion i mitt huvud, som ibland är så konstiga att jag inte ens vågar dela med mig av dom till min man. 

Igår kväll när jag skulle somna kom jag såklart på en ny sak att oroa mig över. Plötsligt slog det mig en undran om brandvarnaren på ovanvåningen där vi sover fungerar (den satt där redan när vi köpte huset för drygt ett år sen, och jag har ingen aning om batteriet fortfarande håller). Jag målade upp framför mig hur detta skulle kunna sluta om det började brinna (varför det skulle kunna hända just igår natt har jag inget svar på). Dessutom kunde jag ju inte kliva upp och testa den eftersom alla utom jag sov. Det malde inom mig ett bra tag, tills jag kom på att vi har två stycken brandvarnare ouppackade i köksskåpet. Så vid ett-snåret i smög jag ner, letade fram brandvarnarna, hoppades att det följde med batterier (annars hade jag ju varit tvungen mitt i natten att åka och köpa), monterade ihop den och tog med mig upp till ovanvåningen igen för att försöka sova. 

Tack och lov kunde jag nu släppa den tanken och somna, men det har resulterat i en mycket trött Anna idag. 

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

4 + 1 =



Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Torsdag, 24 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Torsdag, 24 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Torsdag, 24 maj

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Torsdag, 24 maj

  • 18:15 Thaifjord
    19:00 Kulturnyheterna
  • 18:00 EM i simning
    18:30 Extra gnälligt
  • 17:55 Sveriges fulaste hem
    18:55 Keno
  • 18:00 112 - luftens hjältar
    19:00 TV4Nyheterna
  • 17:55 Glamour
    18:30 Judys domstol
  • 18:00 The Middle
    18:30 Vänner
  • 18:00 Cops
    18:30 Simpsons
 
     
 
Samhälle
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
   
     
 
Lokalt
 
   
     
 
Nöje & kultur
 
 
 
     
 
Våra bloggare
 
 
 
     
Gå till företagsregistret >

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF