När du klickar på spara så godkänner du användarvillkoren. Fält märkta * är obligatoriska.
Fyll i användarnamn för att få ett mejl till den registrerade adressen. I mejlet finns instruktioner för hur du återfår ditt lösenord.
Materialet inkl. bilderna är fria att använda, men ange gärna källan: webben7.se. Bilderna får du lättast genom att högerklicka och "Spara bild som...".
2010-01-21 - Reportage
Svenska män tar i dag ut mer föräldraledighet än någonsin - såväl i Örnsköldsviks kommun som i Sverige på riksnivå.Det visar nya siffror från Försäkringskassan.
Annons
Under det gångna årtiondet har de svenska männens andel av föräldradagarna stigit från tolv till dryga 22 procent. Siffrorna för Örnsköldsviks kommun har konstant legat nära rikssnittet och fortsätter att göra så.1999 tog kommunens pappor ut 12,5 procent av ledigheten och i dag landar de på 21,3 procent.
Ändå är det som synes en bit kvar innan männen kommer ikapp sina barns mödrar som alltså fortfarande tar ut nästan 78 procent av föräldraledigheten.
Dela med dig av denna artikel på:
Tidningar:
Välj intressen:
Väder:
Kl. 00:00-06:00
0,2 mm
Kanaler:
Besök Örnsköldsviksföretaget Restaurang Victory >
Annonser
Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.
Skapa en användare »
Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.
Vill du synas? Annonsera på Webben 7.
Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?
Finns det något du undrar över?
Kontakta oss
Här kan du läsa Tidningen 7!
Webben 7 är inte optimerad för Internet Explorer 6. Därför visas inte denna sida korrekt. Installera gärna en modern och säker webbläsare.