2011-06-20 - Övrig kultur

1 av 1

Midsommarafton – mat, lek, fest och sol

Nu på fredag,midsommarafton, börjar sommaren för de flesta svenskar med god mat, dryck och små-grodorna.


Åter en midsommarafton med god mat och traditionsenliga lekar står för dörren. Dessutom förhoppningar om sommarskönt väder.
För Örnsköldsviks del ser det ut att bli en lite osäker väderhelg med inslag av regn och 15-20 grader varmt.

*****

Wikipedia berättar bland annat följande om Midsommar:

Midsommarnatten har ett stort inslag av tro på övernaturliga väsen och framtidsprofetior om man handlar på vissa sätt. Folktron säger bland annat att man skall akta sig för att bada för att inte råka ut för Näcken.
Barn skall också plocka sju, eller nio, sorters blommor, helst vid ett vägskäl, klättra över nio gärdesgårdar och lyckas man sedan somna utan att yppa ett ord lär man i drömmen kunna se sin tillkommande.

Vid midsommar är det i Sverige vanligt att äta matjessill, gräddfil och gräslök, färskpotatis samt jordgubbar till efterrätt. Midsommar förknippas i hög grad med just färskpotatisen, som gärna serveras med dill.
Inlagd sill har sedan länge tillhört vardagsmaten. Dock är traditionen med färskpotatis tillsammans med sillen relativt ung och skapades i storstäderna på 1920-talet. Förr sågs det som slöseri att äta potatis som ännu inte vuxit färdigt (i Nordsverige hinner dessutom inte potatisen växa så tidigt som till midsommar).

Många dricker snaps till maten. Det dricks också mycket öl och andra alkoholhaltiga drycker under helgen.

På 1300-talet sökte nunnorna i nuvarande Sko kloster tillstånd att anordna folkliga fester i samband med midsommar. Anledningen var troligtvis att få bukt med det stökiga folkliga firandet som bland annat innebar dans på kyrkogårdar, stöld av heliga bilder samt skamlösa visor.

Det folkliga firandet ledde 1425 till att ärkebiskop Johannes i Lund förbjöd midsommarvakor. Kyrkan försökte att få det folkliga firandet till att bli ett firande av Johannes döparen, men lyckades sämre med det än vad man lyckats med jul och Jesu födelse.

I Danmark och Norge firar man Sankthans aften genom att tända bål, leka lekar och utöva bränning av pappershäxor. I Danmark sjungs vid bålet ofta Midsommervisen, med text av Holger Drachmann på 1880-talet och tonsatt av P. E. Lange-Müller.

I Finland tänds midsommarbål. Alla affärer (förutom några med specialtillstånd) håller även enligt lag stängt på Midsommardagen [8].I de svensktäta trakterna längs kusten, främst i Österbotten och Nyland, firas midsommar till mångt och mycket som i Sverige med vissa lokala särdrag.

Även i finsktalande områden firas denna dag men där kallas högtiden Juhannus (eftersom detta är Johannes döparens dag). En dag som firas med Juhannussauna (bastu)och Juhannustanssit (danser) osv.


Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

2 + 5 =



Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Torsdag, 24 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Torsdag, 24 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Torsdag, 24 maj

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Torsdag, 24 maj

  • 06:25 Gomorron Sverige
    10:00 Thaifjord
  • 08:30 Extra gnälligt
    09:00 SVT Forum
  • 06:30 RIX MorronZoo
    09:00 Jims värld
  • 05:50 Nyhetsmorgon
    10:00 Efter tio
  • 07:00 Extreme makeover weightloss
    08:00 The talk
  • 06:30 Vakna med The Voice/Mix Megapols morrongäng
    09:00
  • 06:10 TV Shop
    07:25 Lois & Clark
 
     
 
Samhälle
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
 
 
     
 
Lokalt
 
 
 
     
 
Nöje & kultur
 
 
 
     
 
Våra bloggare
 
   
     

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF