2009-12-23 - Bjästa

Linda-Marie Häggström-Andréen lagar mat utan tillsatser och så ekologiskt som möjligt tillsammans med ungdomarna på fritidsgården Hålan i Bjästa. Foto: Håkan Nordström

Linda-Marie Häggström-Andréen lagar mat utan tillsatser och så ekologiskt som möjligt tillsammans med ungdomarna på fritidsgården Hålan i Bjästa. Foto: Håkan Nordström

1 av 1

Lagar nyttig mat i Hålan

– De ska fungera så att ni får energi när ni kommer hem från skolan, säger Linda-Marie Häggström-Andrén och instruerar några ungdomar i köket på fritidsgården i Bjästa – ”Hålan” – som har över 50 000 besök per år.


Hålan, mitt i Bjästa i det så kallade Nätrahuset, är en förebild för fritidsgårdar. Inte bara i Örnsköldsvik, ryktet om den populära och väl fungerande gården har spridit sig långt utanför kommungränsen.
I mars 2002 öppnades Hålan och under 2003 räknade man till 8 852 besök. 2008 var besökssiffran uppe i imponerande 53 202 och i år lär man kunna räkna in fler besök än den totala befolkningsmängden i kommunen.
När man tittar in i Hålan är det lätt att förstå att ungdomarna trivs här. Förutom traditionella fritidsgårdsaktiviteter som biljard och bordtennis finns här en mängd rum för olika aktiviteter som singstar och andra spel, en biosalong och ett litet avslappningsrum med en härlig massagestol.
Nytt för i höst är en matlagningskurs som Linda-Marie Häggström-Andréen leder. Åtta ungdomar, de flesta 16-17 år, har nappat på idén att lära sig laga mat utan tillsatser och göra det så ekologiskt som det går.
Tacolasagne, kyckling, salsa, glass, smoothies och dipsåser är exempel på det ungdomarna åstadkommit i köket.
– Det gäller att försöka göra mat som ungdomarna tycker om, säger Linda-Marie samtidigt som hon håller ett öga på aktiviteterna kring spisen.
Just den här kvällen blir det energy bars, eller kick-godis som de också kallar det.
– Man får en energikick av det, säger Sofia Wahlbeck, som gillar det här med matlagning.
– Det är bra att få lära sig laga mat som är bra för kroppen.
Förutom att laga till något gott så pratar man varje vecka om olika tillsatser som finns i mat.
– Man har börjat titta mer på innehållsdeklarationerna vad olika saker innehåller, säger Sofia.
Linda-Marie började själv med ekologisk mat för ett par år sedan och undviker nu helt mat med olika tillsatser, vilket gör att hon mår betydligt bättre än tidigare. Hon har också en son som haft problem med utslag orsakade av tillsatser i maten men han har nu blivit av med besvären sedan tillsatserna undvikits.
– Drömmen är att alla barn ska kunna få äta mat utan tillsatser. Vuxna har ofta svårare än ungdomar att ta till sig den här informationen. Nästan varje gång jag berättar att jag äter mat helt utan tillsatser undrar folk om jag kan äta något överhuvudtaget. Men jag lever ju uppenbarligen.
Linda-Marie använder sig av Tommy Svenssons bok ”Handbok för den kräsne konsumenten”, som ger tips om hur du kan undvika tveksamma tillsatser och konserveringsmedel i maten.
– Den har blivit en bibel för mig och tillsammans med Lena Granberg på Akilles Hand & Fotvård här i Bjästa har vi lyckats få hit Tommy Svensson vecka 11 då han ska föreläsa för ungdomarna.

Dela med dig av denna artikel på:



Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Onsdag, 23 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Onsdag, 23 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Onsdag, 23 maj

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Onsdag, 23 maj

  • 06:00 Rapport
    06:05 Regionala nyheter
  • 08:30 Extra gnälligt
    09:00 SVT Forum
  • 06:00 Nanny
    06:30 RIX MorronZoo
  • 05:50 Nyhetsmorgon
    10:00 Efter tio
  • 05:45 Världens strängaste föräldrar
    07:00 Extreme makeover weightloss
  • 06:05 America's Funniest Home Videos
    06:30 Vakna med The Voice/Mix Megapols morrongäng
  • 05:50 TV Shop
    07:25 Lois & Clark
 
     
 
Samhälle
 
   
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
 
 
     
 
Lokalt
 
 
 
     
 
Nöje & kultur
 
   
     
 
Våra bloggare
 
   
     

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF