När du klickar på spara så godkänner du användarvillkoren. Fält märkta * är obligatoriska.
Fyll i användarnamn för att få ett mejl till den registrerade adressen. I mejlet finns instruktioner för hur du återfår ditt lösenord.
Materialet inkl. bilderna är fria att använda, men ange gärna källan: webben7.se. Bilderna får du lättast genom att högerklicka och "Spara bild som...".
2010-05-21 - Innebandy
Foto: Håkan Nordström
Femfaldige innebandyvärldsmästaren Martin Olofsson nobbade ett kontrakt på närmare en kvarts miljon kronor.
Annons
Martin Olofsson har gjort näst flest poäng genom tiderna i det svenska innebandylandslaget och har vunnit fem VM-guld. När karriären var över 2006 inleddes en treårig sejour som tränare för Örnsköldsvik IB:s elitseriedamer.Men enligt Nerikes Allehanda var han nära att ett kontrakt med Örebro SK som så när lockade honom tillbaka som spelare. Enligt uppgifter erbjöds Martin ett kontrakt som hade kostat klubben närmare en kvarts miljon kronor för att få honom att delta i slutspurten av division 1 och det allsvenska kvalet.– Det var ett lukrativt erbjudande och jag funderade ett tag. Men pengarna har aldrig styrt mig som innebandyspelare, så även i det här fallet, säger Martin Olofsson till NA.
Dela med dig av denna artikel på:
Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.
630 dagar sedan av Janos Martin, du é kingen!
Vi har mottagit din anmälan och kommer att granska denna kommentar /Webben 7 - redaktionen
630 dagar sedan av Jansson Ytterligare ett bevis på att: -för att lyckas inom idrotten måste man spela med hjärtat och inte enbart tänka på pengarna. Stort beslut av en stor spelare! Rätt inställning "Murt"
Tidningar:
Välj intressen:
Väder:
Kl. 06:00-12:00
0 mm
Kanaler:
Besök Örnsköldsviksföretaget Nilssons Plåt AB >
Annonser
Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.
Skapa en användare »
Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.
Vill du synas? Annonsera på Webben 7.
Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?
Finns det något du undrar över?
Kontakta oss
Här kan du läsa Tidningen 7!
Webben 7 är inte optimerad för Internet Explorer 6. Därför visas inte denna sida korrekt. Installera gärna en modern och säker webbläsare.