När du klickar på spara så godkänner du användarvillkoren. Fält märkta * är obligatoriska.
Fyll i användarnamn för att få ett mejl till den registrerade adressen. I mejlet finns instruktioner för hur du återfår ditt lösenord.
Materialet inkl. bilderna är fria att använda, men ange gärna källan: webben7.se. Bilderna får du lättast genom att högerklicka och "Spara bild som...".
2010-05-21 - Motor
Foto: Pressbild
Den 28:e oktober slås portarna upp till ”Ferrari World Abu Dhabi”.
Det är världens största temapark inomhus med inte mindre än 20 unika attraktioner, sevärdheter samt shower och storsatsningen inkluderar bland annat världens snabbaste berg- och dalbana. ”Formula Rossa” har samma acceleration som när ett jaktplan lyfter från ett hangarfartyg så vill du med på en provtur gäller det att spänna fast säkerhetsbältet ordentligt och på med skyddsglasögonen som är ett måste. Toppfarten är hisnande 240 knyck och 0-100 drar iväg på två sekunder blankt tack vare 20 800 hästkrafter. Snacka om fartfylld adrenalinkick!
Klicka här för att beskåda Ferrari World!
Dela med dig av denna artikel på:
Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.
Läckra sportcoupéer har en magnetisk dragningskraft på alla bilfreaks.
I hela sitt verksamma liv hade engelsmannen Steve Marsch en förkärlek till BMW.
Mercedes siktar mot stjärnorna och den här gången gör tyskarna det med en specialbyggd helikopter.
Annons
Tidningar:
Välj intressen:
Väder:
Kl. 06:00-12:00
0 mm
Kanaler:
Besök Örnsköldsviksföretaget Teaterspegeln >
Annonser
Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.
Skapa en användare »
Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.
Vill du synas? Annonsera på Webben 7.
Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?
Finns det något du undrar över?
Kontakta oss
Här kan du läsa Tidningen 7!
Webben 7 är inte optimerad för Internet Explorer 6. Därför visas inte denna sida korrekt. Installera gärna en modern och säker webbläsare.