2012-10-15 - Ung kultur

Cupid Kidz vann Livekarusellen 2012. Foto: Sandra Norin

Cupid Kidz vann Livekarusellen 2012. Foto: Sandra Norin

1 av 1

Vill du vinna Livekarusellen?

Nu startar anmälningsperioden till Studiefrämjandets rikstäckande musiktävling och turné Livekarusellen 2013.



Livekarusellen är musiktävlingen där man får spela allra mest. Säsongen 2012 deltog 579 band som tillsammans gjorde nästan 400 spelningar. Alla är garanterade minst tre spelningar var och man turnerar tillsammans med andra band och artister i sitt distrikt.

Deltävlingarna för säsongen 2013 startar i januari med distriktsfinaler i april och riksfinal i maj.

– I Livekarusellen är alla välkomna oavsett om man har gjort en inspelning eller inte. Några demos eller lyssningslänkar vill vi inte ha, säger Daniel Forsberg, rikskoordinator för Livekarusellen.

Det här är sjätte året tävlingen är rikstäckande. Tidigare vinnare är Caveman Blues, Norrköping (2008), Safemode, Uppsala (2009), Clara Lindsjö, Uppsala (2010), State of Grace, Heby (2011) och Cupid Kidz, Lund (2012).

Om Livekarusellen

Livekarusellen, tidigare med namnet Rockkarusellen, anordnas av Studiefrämjandet i samarbete med landets fritidsgårdar. Tävlingen startade i Linköping 1987 och har sedan dess involverat tusentals band och artister över hela landet.  

Information angående anmälan till tävlingen:
Mellan 15 okt och 15 nov är slussen öppen via tävlingens webbsida www.livekarusellen.se.
I Livekarusellen är man garanterad minst tre spelningar och feedback från både publik och jurys. Alla är välkomna oavsett musikstil och erfarenhet.

Studiefrämjandet är ett av Sveriges största studieförbund med ett brett utbud av studiecirklar, utbildningar, kulturarrangemang och föreläsningar. Varje år samlas 240 000 deltagare i deras studiecirklar och kurser.

Studiefrämjandet är ett partipolitiskt och religiöst obundet studieförbund som bedriver folkbildningsverksamhet över hela landet. Studiefrämjandet är en ideell förening grundad på våra 18 medlemsorganisationer och deras demokratiska inflytande.

Studiefrämjandet har en särskild inriktning mot ökad kunskap om natur, djur, miljö och kultur. Deras största verksamhetsområde, som framförallt samlar många unga deltagare, är kultur - främst musik.  

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

4 + 2 =



Annons

 
Dagens lunch
 
 














 
     
 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Söndag, 19 maj

 
     
 
Väder
 
 

Väder:

Söndag, 19 maj

 
     

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF