2012-02-16 - Utställning

Konstnären George Anwan (i mitten) kunde glädjas åt en välbesökt vernissage i galleri Lokomotiv. Foto: Nils Ågren (klicka på pilarna för att se fler bilder)

Konstnären George Anwan (i mitten) kunde glädjas åt en välbesökt vernissage i galleri Lokomotiv. Foto: Nils Ågren (klicka på pilarna för att se fler bilder)

1 av 1

Välbesökt vernissage

Mosaikveckan startade med konstutställningen Exodus på Galleri Lokomotiv.

George Anwan från Sudan har två gånger tidigare visat upp sin färgstarka konst här hemma i Ö-vik, både på museet och på Komvux. Med start idag torsdag och fram till tisdag 21 februari finns chansen att se hans akrylmålningar på Galleri Lokomotiv, i Kulturfabriken, med ingång från Resecentrum.

– Jag målar afrikans natur, ofta med folk, och jag använder färger som är typiska för Sudan, berättar George som är ö-viksbo sedan sex år tillbaka.

I stark kontrast till Georges koloristiska måleri visar Rahwa Tesfai Ghermai upp ett en rad mycket intressanta torrnålsgravyrer. Rahwa kom till Sverige från Eritrea för tio år sedan och efter bland annat två års konststudier i Umeå är Örnsköldsvik numera hennes hemort.

– Jag har uttryckt allt jag har att säga i min konst. Sedan är det upp till betraktarna att tolka vad jag visar, kanske tolkar de det på samma sätt som jag, säger Rahwa som visar på ett stort djup i sina serier ”Giving, giving, giving” och ”Mother and Son”.

Exodus innehåller också verk av Edmon Khalil och en hel del afrikansk hantverk.

Utställningen arrangeras av tre afrikanska föreningar, Örnsköldsviks Afrikanska Kvinnors Förening, Föreningen För Afrikaner i Örnsköldsvik och Kollektiva Armen i samarbete med Örnsköldsviks Kollektiva Konstnärsverkstad. Utställningen ingår i Mosaikveckan.

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

1 + 9 =


Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Tisdag, 22 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Tisdag, 22 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Tisdag, 22 maj

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Tisdag, 22 maj

  • 06:00 Rapport
    06:05 Regionala nyheter
  • 08:30 Extra gnälligt
    09:00 SVT Forum
  • 06:00 Nanny
    06:30 RIX MorronZoo
  • 05:50 Nyhetsmorgon
    10:00 Efter tio
  • 05:45 Världens strängaste föräldrar
    07:00 Extreme makeover weightloss
  • 06:05 America's Funniest Home Videos
    06:30 Vakna med The Voice/Mix Megapols morrongäng
  • 06:00 TV Shop
    07:25 Lois & Clark
 
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Fritid
 
 
 
     
 
Lokalt
 
 
 
     

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF