2012-01-21 - Örnsköldsvik

Smultron & Sång bjöd på pedagogisk matematikunderhållning för många barn på Arkenbiblioteken. Foto: Nils Ågren (klicka på pilarna för att se fler bilder)

Smultron & Sång bjöd på pedagogisk matematikunderhållning för många barn på Arkenbiblioteken. Foto: Nils Ågren (klicka på pilarna för att se fler bilder)

1 av 1

Mattesånger med Smultron & Sång

Se hela programmet för Lördagsstund på Bryggan.

Lördagsstund på Bryggan är en av Arkenbibliotekets stora satsningar på kultur för barn, och att döma av lördagens föreställning med Smultron & Sång så är det väldigt uppskattat.

Många barn - och deras föräldrar - hade samlats för att sjunga med i Smultron & Sångs pedagogiska föreställning "Mattesånger", som de också givit ut som bok med cd där det ingår 15 roliga specialskrivna rörelselåtar som behandlar matematik. Målgruppen är enligt upphovsmännen satt för barn mellan 3 och 8 år.

Programmet för Lördagsstund på Bryggan, Arkenbiblioteket:

21/1 "Mattesånger" med Smultron & Sång. Familjeföreställning.

28/1 "Snorre Säl" med Ögonblicksteatern. En ishavsthriller i badrumsmiljö. Från 4 år.

4/2 "Vilken ordning" med Mittiprickteatern. Vi möter Gus och Agge i deras försök att bringa ordning i tillvaron. Från 3 år.

11/2 "Daff Daff fixar allt" med Cirkus Elvira. Familjeföreställning.

18/2 "Plupp och renkalven" med sagoberättaren Elisabeth  Nilsson.  Vi får följa Plupps äventyr i fjällen. Från 3 år. Familjeföreställning.

25/2 "Sagan om Lille Muck" med Dockteater Filur. En dockteaterföreställning om den lilla pojken Muck och hans äventyr i stora världen. Från 4 år.

3/3 "Det brinner, det brinner" med Teater Soja. Följ med på ett spännande och galet äventyr i 1880-talets Sverige. Från 4 år.

10/3 "Mr Zethino trollar för och med barnen". Familjeföreställning.

17/3 "Vad hände sen?" med Skuggteatern. I en oförutsägbar resa till sagornas värld tar barnen makten. Här låter man barnen ta en aktiv del i skapandet av sagan. Från 3 år.

24/3 "Pappskallen, Träskallen och lilla Pyret" med Dockteater Filur. Det var en gång tre vänner som skulle söka lyckan ute i stora vida världen. Från 2 år.

31/3 "Maskarnas Musik" med Dockteater Månstjärnan. Kan vem som helst bli en liten diktator och i så fall varför? Från 4 år.

14/4 "Voff!" med Ögonblicksteatern. En liten pjäs för de allra minsta om stora känslor. Från 5 mån-2 år.

21/4 "Barn från Kulturskolecentrum sjunger vårvisor" under ledning av körpedagog Daniella Nyström. Familjeföreställning.

28/4 "Buffa hjälper till" med Scenkonstbolaget. En musikteater för de mindre barnen ur boken "Buffa hjälper till" med Mulle Meck. Från 4 år.

Boka biljett på biblioteket!

Dela med dig av denna artikel på:




Kommentera


Logga in eller skapa en användare, eller kommentera som gäst nedan.

Kommentera som gäst

4 + 1 =


Annons

 
På Gång
 
 

Välj intressen:





Kalender
Torsdag, 17 maj

 
     
 
Dagens lunch
 
 























Torsdag, 17 maj

Lunchalternativ

 
     
 
Väder & mätningar
 
 

Väder:

Torsdag, 17 maj

 
     
 
På TV
 
 

Kanaler:






































Dagens TV
Torsdag, 17 maj

  • 13:10 EM i orientering
    16:25 Rapport
  • 15:00 Bedragaren
    16:25 Smekmånad i Las Vegas
  • 14:30 Real Housewives of Miami
    15:55 Top model 7
  • 14:40 Hockey-VM
    15:25 Studio: Hockey-VM
  • 14:05 Colins och Justins heminredningskupp
    15:05 How clean is your house
  • 14:05 Gordon Ramsay's The F-Word
    15:05 One Tree Hill
  • 15:00 Simpsons
    15:30 Simpsons
 
     
 
Ung 7
 
   
     
 
Nöje & kultur
 
   
     
Gå till företagsregistret >

Annonser


Annons


Vill du få ut mer?

Bli medlem!

Skapa en gratis användare på Webben 7 och utnyttja alla möjligheter.

Skapa en användare »

Behöver du hjälp?

Behöver du hjälp?

Var lugn! Vi hjälper dig med tekniken runt Webben 7.

Väx med oss!

Annonsera

Vill du synas? Annonsera på Webben 7.

Kontakta oss!

Kontakt

Har du nya idéer eller förslag på förbättringar?

Finns det något du undrar över?

Kontakta oss

Läs Tidningen 7!

Här kan du läsa Tidningen 7!

7:an som PDF